Trening obwodowy na siłę

Trening obwodowy na siłę
Oceń artykuł

Trening obwodowy na siłę nie jest stosowany zbyt powszechnie. Tejże metody treningowej używa się zazwyczaj w okresie redukcyjnym, bowiem jest bardzo intensywna i pomaga spalać duże ilości kalorii. Z tego samego względu, w wariancie na siłę nie powinna być stosowana przez osoby niezbyt zaawansowane.

Dla kogo trening obwodowy na siłę?

Trening obwodowy z wykorzystaniem poszczególnych stacji, który ukierunkowany jest na siłę to propozycja dla osób zaawansowanych. Wszystko z uwagi na konieczność przystosowania organizmu do tak wymagającego planu treningowego. Trenując wszystkie partie mięśniowe na jednej sesji, z wykorzystaniem wysokich obciążeń i ćwiczeń wielostawowych (co jest niezbędne w progresie obciążenia), znacznie eksploatujesz zarówno mięśnie, jak i stawy, a także układ nerwowy, który z każdym powtórzeniem musi radzić sobie z utrzymaniem efektywnego przewodnictwa i wywoływaniem skurczu, który pozwoli na dźwiganie ciężarów.
Stosując trening obwodowy na siłę musisz mieć pełną świadomość swojego ciała i jego możliwości. Konieczny jest także równomierny rozwój sylwetki, dobrze wzmocnione mięśnie stabilizujące korpusu, a także inne mięśnie głębokie. Istotna jest także dobra znajomość techniki ćwiczeń i wykonywanie ich w pełnym zakresie ruchu dla danych stawów. W przeciwnym razie szybko z treningu wykluczy Cię kontuzja

Założenia treningu obwodowego na siłę

Jak już wspomnieliśmy, będzie to trening oparty na wykonywaniu ćwiczeń kolejno, w formie stacji. Będziemy korzystać z ćwiczeń angażujących jak największą ilość mięśni w jednym czasie takich jak: ciągi, siady, wyciskania. Odpoczynek pomiędzy seriami powinien wynosić do 2 minut, nie dłużej. Zaplanowanie odpowiedniej pauzy jest konieczne, by neuroprzekaźniki mogły wrócić do normy i zapewnić nam dobrą pracę mięśni, jednak nie powinna być ona z byt długa, by utrzymać intensywność treningu. 
W czasie tygodnia, planujemy treningi do pracy bliskiej maksymalnemu obciążeniu, jednak większość z dni treningowych powinna zostać oparta o około 60 % ciężaru maksymalnego, co pozwoli na uniknięcie przeciążenia. Podczas każdego dnia treningowego, powinieneś solidnie się rozgrzać, wykonując kilka serii ćwiczeń z bardzo niewielkim obciążeniem w ramach przyzwyczajenia do danego ruchu. Warto też, już na samym początku przygotować swoje stacje, by w trakcie treningu nie poszukiwać dodatkowej sztangi, czy hantli.

Jak zaplanować trening obwodowy?

Na początku odpowiedz sobie na pytania:

  • ile dni w tygodniu będziesz trenował? Zazwyczaj są to 3 dni treningowe, co warunkuje jednodniową przerwę między wizytami na siłowni i jednokrotną dwudniową przerwę w tygodniu. Stosuje się także wariant, w którym jednego tygodnia przeprowadzamy 3 treningi, a kolejnego 4, zawsze z zachowaniem jednego dnia przerwy
  • co wyznacza Twój obwód? Możesz wykonywać wyznaczoną ilość powtórzeń bądź wykonywać ćwiczenie przez określony czas
  • jaki jest Twój cel? To właśnie on będzie warunkował drogę, do której dążysz. W monitorowaniu postępów pomoże dziennik treningowy, w którym zapiszesz ilość ćwiczeń oraz obciążenia

Reasumując – trening obwodowy na siłę jest dość elastyczną formą, którą będziemy mogli modyfikować do własnych potrzeb. W trakcie należy również pamiętać o odpowiedniej suplementacji, by wspomagać regenerację organizmu oraz osiągnąć pożądane efekty. Wszelkie suplementy można znaleźć w sklepie z odżywkami Budujmase.pl.

Post Author: admin