Jazda na rowerze

Jazda na rowerze
Oceń artykuł

Jazda na rowerze jest jednym z popularniejszych sposobów spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Ma pozytywny wpływ na nasz organizm, pozwala dbać o sylwetkę i stanowi jeden ze środków transportu pozwalający na ominięcie korków i zaoszczędzenie czasu. Lekarze potwierdzają, że regularna jazda na rowerze zmniejsza prawdopodobieństwo zapadnięcia na choroby krążenia, między innymi miażdżycę czy udar.

Podczas jazdy na rowerze wydzielają się endorfiny mające korzystny wpływ na nasz stan psychiczny. Wysiłek fizyczny redukuje poziom stresu i poprawia nastrój. Ta forma uprawiania sportu bez wątpienia wzmacnia też mięśnie nóg, modeluje uda i łydki, a przy poprawnym ustawieniu siodełka i kierownicy, co jest bardzo ważne, ma pozytywny wpływ na kręgosłup.

Jazda na rowerze jest idealnym rozwiązaniem dla osób z nadwagą, ponieważ pozwala w krótkim czasie spalić dużą liczbę kalorii – osoba ważąca 80 kilogramów jadąc ze średnią prędkością 10 km/h może spalić ok 400 kalorii, natomiast jadąc 20 km/h już 700 kalorii.

W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych nie trzeba rezygnować z jazdy – alternatywą jest rower stacjonarny. Nie jest on jednak idealnym substytutem roweru tradycyjnego, pozbawia nas bowiem obcowania z przyrodą oraz przebywania na świeżym powietrzu – tak potrzebnym do prawidłowego funkcjonowania.

Post Author: admin